§ WAŻNY DLA FRANKOWICZÓW WYROK TSUE Z W SPRAWIE C-424/22 Z DNIA 08 MAJA 2024 ROKU – BEZASADNY ZARZUT ZATRZYMANIA PODNOSZONY PRZEZ BANKI

Zgodnie z wyrokiem TSUE w sprawie C-424/22 z dnia 08 maja 2024 roku powołanie się przez bank na prawo zatrzymania, które uzależnienia wypłatę zasądzonych środków na rzecz konsumenta od zaofiarowania przez tego konsumenta zwrotu albo…

§ KORZYSTNA DLA FRANKOWICZÓW UCHWAŁA SĄDU NAJWYŻSZEGO Z DNIA 25 KWIETNIA 2024 ROKU W SPRAWIE III CZP 25/22

Uchwała Izby Cywilnej SN nie przyniosła rewolucyjnych zmian i jest oceniana jednoznacznie jako bardzo korzystna dla frankowiczów. Sąd Najwyższy podtrzymał dotychczasowe korzystne dla frankowiczów stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz dorobek orzeczniczy polskich sądów, co…

§ Ważny wyrok TSUE – umowa kredytu jest nieważna, pomimo że „frankowicz” nie złożył dodatkowego oświadczenia

W dniu 07 grudnia 2023 roku TSUE, w sprawie C-140/22, orzekł że sankcja nieważności nieuczciwego zapisu umowy nie może być uzależniona od złożenia przez konsumenta dodatkowego oświadczenia. To sądy krajowe są zobowiązane do stwierdzenia z…

§ Banku nie muszą pozywać oboje byli małżonkowie przy powództwie o ustalenie nieważności umowy kredytu CHF – uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 19 października 2023 r. zapadła ważna dla „frankowiczów” uchwała Sądu Najwyższego. Sąd ten orzekł, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców…

§ Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych mogą domagać się ustalenia ich nieważności przez sąd?

W dniu 21 września 2023 r. został wydany kolejny korzystny wyrok TSUE dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny i to z korzyścią dla „frankowiczów” zajął się sprawą polską. W…

§ Czy możliwe jest zawieszenie przez sąd spłaty rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego?

W dniu 15 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie o sygn. akt: C-287/22 (Getin Noble Bank), w którym orzekł o dopuszczalności zabezpieczenia powództwa poprzez zawieszenie spłaty rat kredytu na…

§ Czy Banki mogą dochodzić od kredytobiorców „frankowiczów” wynagrodzenia za korzystanie z kapitału?

W dniu 15 czerwca 2023 r. w sprawie o sygnaturze C-520/21 zapadł ważny dla kredytobiorców wyrok dotyczący wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu CHF. Chodzi o to, czy banki mogą domagać się…