§ ZWROTU RAT KREDYTOWYCH MOŻNA DOCHODZIĆ RÓWNIEŻ PO SPŁACENIU KREDYTU FRANKOWEGO

Na skutek ustalenia nieważności umowy kredytu w CHF kredytobiorca odzyskuje od banku wszystkie środki, które wpłacił na podstawie zawartej umowy, a sama umowa traci rację bytu. Nie może więc dziwić fakt, że frankowicze którzy spłacili już swój kredyt, także chcą dochodzić swoich praw. Należy podkreślić, że wcześniejsza spłata kredytu nie zamyka kredytobiorcom drogi do dochodzenia przysługujących im roszczeń.

Po całkowitej spłacie kredytu, frankowicz może wytoczyć przeciwko bankowi powództwo o ustalenie nieważności umowy kredytu oraz zwrot wszystkich uiszczonych do banku świadczeń, przy czym nie chodzi tutaj tylko o kwotę, która stanowi nadpłatę nad kwotą udzielonego kredytobiorcy kredytu, lecz o sumę wszystkich wpłaconych do banku środków. Frankowicz może więc żądać w pozwie zwrotu spłaconego kapitału kredytu, zwroyu wszystkich spłaconych odsetek, zwrotu opłat około kredytowych (prowizje, opłaty za monity itp.), jak również może domagać się od banku zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie. Roszczenia frankowiczów oscylują więc w granicach nawet kilkuset tysięcy złotych.

Występując z pozwem wobec banku po całkowitej spłacie kredytu, należy mieć jednak na uwadze że żądanie zapłaty przez bank określonej kwoty podlega ogólnym terminom przedawnienia, takim jak dla wszystkich roszczeń majątkowych. Istotne jest jednak, że termin przedawnienia nie jest związany z datą spłaty kredytu, zatem nie zaczyna biec od momentu, gdy kredytobiorca wpłacił do banku ostatnią ratę kredytu. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Zgodnie zaś z orzecznictwem TSUE oraz SN – w przypadku spraw frankowych, bieg terminu przedawnienia dla kredytobiorcy rozpoczyna się od momentu, w którym dowiedział się on o niedozwolonych charakterze postanowień zawartych w jego umowie kredytu. W praktyce oznacza to więc, że przedawnienie dla frankowicza rozpoczyna się najczęściej od dnia wezwania banku do zapłaty.

WAŻNE: Od dnia 09 lipca 2018 roku termin przedawnienia roszczenia kredytobiorcy wynosi sześć lat, jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. Jeśli roszczenie stało się wymagalne przed zmianą przepisów (czyli przed 09 lipca 2018 roku), wówczas do roszczeń kredytobiorcy zastosowanie ma termin przedawnienia wynoszący dziesięć lat, czyli poprzednio obowiązujący termin.

Podobne wpisy